Reklama
Prezydent u legionistów
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 05 listopada 2018 21:53

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaszczycił swoją obecnością centralne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Powiecie Tarnowskim. Uczestniczył w Zlocie Niepodległościowym na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, a także w wydarzeniu towarzyszącym „Z Zakliczyna do Łowczówka” na zakliczyńskim Rynku. Witając Głowę Państwa na zakliczyńskiej ziemi Burmistrz Dawid Chrobak  powiedział, że mieszkańcy Miasta i Gminy Zakliczyn są szczęśliwi i dumni, że Polska ma takiego Prezydenta. Prezydenta wyznającego nasz system wartości - chrześcijański i konserwatywny. Prezydenta będącego człowiekiem honoru, na którym można polegać. Prezydenta pamiętającego o prawdziwych narodowych bohaterach i broniącego polskich interesów. - Panie Prezydencie! Jest Pan długo oczekiwanym i niezwykle mile widzianym tutaj Gościem. Chcemy, aby czuł się Pan w Zakliczynie jak u siebie w domu - stwierdził.


Z kolei Starosta Tarnowski Roman Łucarz przypomniał, że ziemia tarnowska to ziemia wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. - Jesteśmy wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Żadne liberalne ideologie nie są w stanie wymazać z nas przywiązania do wartości chrześcijańskich, do tej ziemi, do naszej kultury i tradycji – mówił. W swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda potwierdził, że jest człowiekiem o światopoglądzie raczej konserwatywnym, dla którego wartości, o których mówili burmistrz i starosta, są również ważne. Zapewnił, że w Zakliczynie czuje się jak u siebie i z sentymentem wspominał swoje wizyty w tym mieście w czasach młodości. Przypomniał postać legionisty Kazimierza „Kuby” Bojarskiego, dowódcy jednego z plutonów, który ciężko ranny w bitwie pod Łowczówkiem, zmarł w jednym z domów w Zakliczynie przy ul. Różanej. Został pochowany na miejscowym cmentarzu, choć stąd nie pochodził. Prezydent dziękował za odnowienie jego mogiły, że pomnik wzniesiony w latach dwudziestych minionego stulecia zyskał tak wspaniałą i piękną formę. - Mam nadzieję, że jest to pewien symbol tego, że w tej chwili odnawia się również Polska. Zyskuje ona piękną twarz Polski, która będzie się ambitnie i dobrze rozwijała, tak jak ambitnie i dobrze rozwijała się tamta II Rzeczpospolita. I mam nadzieję, że będzie się rozwijała na tyle dynamicznie, że nic nie pozwoli przerwać tego rozwoju - stwierdził Andrzej Duda. Wyraził też głęboką wiarę w to, że Polska może być potężna, silna, nasza, że każdego dnia swoją pracą możemy się przyczyniać do tego, iż Polska będzie lepsza dla nas wszystkich. - W tym właśnie roku: w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości tu, w Zakliczynie, na ziemi tarnowskiej, tego Państwu chciałem życzyć: aby taka właśnie była Polska, o jakiej wszyscy marzymy, o jakiej marzyli wtedy ci, którzy szli walczyć, wierząc, że chcieć to móc. Jestem przekonany, że Państwo tu, w Zakliczynie, również w to wierzą. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece Zakliczyn i jego mieszkańców, ziemię tarnowską oraz całą Rzeczpospolitą - zakończył swoje wystąpienie Prezydent. Prezydent wraz z mieszkańcami Zakliczyna obejrzał inscenizację wymarszu Polskich Legionów z zakliczyńskiego Rynku w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, wysłuchał przypomnienia rozkazu Marszałka Józefa Piłsudskiego do legionistów, a następnie udał się na uroczystości do Łowczówka.


Zlot Niepodległościowy na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, który zorganizowany został po raz dwudziesty, zainaugurowała Msza Święta pod przewodnictwem abp Henryka Nowackiego. Na wstępie oficjalnej części uroczystości Głowę Państwa powitał Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik. Panu Prezydentowi towarzyszyli - Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski oraz Kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras. W przemówieniu do uczestników niepodległościowego zlotu Andrzej Duda powiedział, że wdzięczność za powrót Polski na mapę Europy i świata jest tym większa i tym bardziej poruszająca, i tym większe wywołuje dreszcze, kiedy się jest w takim miejscu jak to, gdzie wolność krzyżami się mierzy. - One tu stoją, my patrzymy na nie, a one na nas. I to jest świadectwo w cenie, jaką płaci się za wolność - mówił Prezydent. Zdaniem Andrzeja Dudy gdybyśmy dzisiaj tych żołnierzy zapytali, czy było warto, to odpowiedzieliby: Tak, było warto, mimo tego, że żyłem tylko 20 kilka lat. Było warto, choć cierpiałem, choć przecież się bałem, bo tu toczyły się tak straszne walki, które trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić. Starosta Roman Łucarz w dowód wdzięczności za patriotyczna postawę wręczył Panu Prezydentowi symboliczna pamiątkę - statuetkę legionisty z Orłem Legionów.  XX Zlot Niepodległościowy w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości tradycyjnie zakończyło śpiewanie pieśni legionowych, a uczestnicy mogli skosztować wojskowej grochówki. Najnowsze propozycje uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP prezentowały Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Dla zwiedzających dostępna była również diorama historyczna, przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej GRH Gorlice 1915. Kompanię honorową wystawiła 6. Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa.
(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .