WYBORY. Dwanaście dogrywek w regionie
WYDARZENIA - WYBORY 2019
środa, 31 października 2018 23:07

Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy kilkunastu gmin w regionie tarnowskim ponownie pofatygują się do urn wyborczych. W I turze wyborów, żaden z kandydatów, nie przekroczył 50.procentowego poparcia. Zgodnie z Ordynacją Wyborczą kandydat na wójta/burmistrza czy prezydenta miasta, musi mieć co najmniej 50 procent i jeden głos. „Dogrywki” potrafią zaskakiwać. Przede wszystkim dlatego, że frekwencja wyborcza jest zazwyczaj znacznie niższą – a tym samym, trudniej „wytypować” pewniaka. To właśnie frekwencja zadecyduje o tym: kto wyjdzie z tego boju zwycięsko.


W Tarnowie
W stolicy subregionu tarnowskiego mamy powtórkę sprzed czterech lat. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości – dr Kazimierz Koprowski zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej (Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. I turę, nieznacznie, wygrał obecny prezydent miasta Roman Ciepiela. Wielu uważa, że to włodarza Tarnowa, jest faworytem, ale kandydata prawicy nie spisywałbym na straty. Może spłatać figla. Moim zdaniem obaj maja podobne szanse, różnice będą niewielkie: dwu – trzyprocentowe.

 

Powiat Brzeski
Tutaj czekają nas trzy „dogrywki”. W Brzesku przeciwko kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości Sławomirowi Paterowi wystartuje Tomasz Latocha, popierany przez KOD, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platformę Obywatelską i działaczy lewicy. Pierwszą turę wygrał T. Latocha. Wydaje się jednak, że elektoratowi który głosował w I turze za Grzegorzem Wawryką i Krzysztofem Ojczykiem znacznie bliżej do Sławomira Patera. Gdybym miał obstawiać zakłady u bukmachera – postawiłbym na Sławomira Patera. II tura czeka nas też w Czchowie. Marek Chudoba zmierzy się z Krzysztofem Szotem. Pierwsza turę wygrał Chudoba. Trzeci kandydat miał ponad siedmioprocentowe poparcie: zyskał je w znacznej mierze w Jurkowie. Wydaje się, że mieszkańcom tej miejscowości bliżej do obecnego włodarza. Wydaje się, że więcej z gry ma także obecny włodarz Gnojnika. Sławomir Paterek wygrał I turę z Leszkiem Ząbkowskim. O wygranej zdecyduje jednak frekwencja i.... mieszkańcy Gnojnika, którzy w I turze głosowali za Renatą Krakowską.

 

Powiat Tarnowski
Magdalena Marszałek czy Maciej Sajdak – kto zostanie burmistrzem Tuchowa. W I turze najlepiej wypadła M Marszałek. Ale kandydata „młodych” bym nie lekceważył. Przy okazji warto wspomnieć, że z kretesem przegrał obecny burmistrz Adam Drogoś. Ręki do swojego kandydata nie ma też poseł Michał Wojtkiewicz. Zarówno cztery lata temu, jak i tym razem, kandydat PiS odniósł druzgocącą porażkę. Czas chyba najwyższy zmienić „rozgrywającego” w Tuchowie – mówią pół żartem, pół serio politycy PiS. Andrzej Mróz raczej nie powinien mieć problemu z pokonaniem obecnego wójta Wierzchosławic – Zbigniewa Drąga. Zaskakuje I tura i bardzo kiepski wynik kandydata PiS. Tadeusz Bąk w Wojniczu o mało co nie wygrał w I turze. Wydaje się, że kandydat PiS za kilka dni postawi kropkę nad „i”. Jest faworytem w walce ze Stanisławem Plichtą. Ewenementem jest gmina Żabno. PO 'abdykacji” wieloletniego burmistrza Stanisława Kusiora, o fotel burmistrza walczyło cztery osoby, w tym trzy panie. Przeszły: Danuta Herduś i Teresa Skalak.

 

Powiat Dąbrowski
Obecny burmistrz i były burmistrz – tak wygląda „dogrywka” w Szczucinie. Niewiele brakło, by w I turze wygrał Jan Sipior – włodarz gminy w latach 2002 – 2014. Andrzej Gorzkowicz miał o 20 procent głosów mniej. Wydaje się, że obecny włodarza z kretesem polegnie z poprzednim.

 


Powiat Bocheński
Krzysztof Kokoszka wydaje się raczej faworytem w Bochni. Tak przynajmniej wynika z wyników I tury. Atutem rywala – obecnego włodarza Stefana Kolawińskiego jest to, że elektorat Jerzego Lysego – który miał około 20 procent, jest raczej z „bajki” burmistrza niż PiS. Trzciana: po raz trzeci zmierzą się Cezary Stawrz i wójt Józef Nowak. Dwa razy, temu pierwszemu niewiele brakowało, by pokonać Nowaka. Teraz, po I turze zdecydowanie prowadzi, i w nim upatrywałbym zwycięzcę niedzielnej dogrywki. Robert Roj i Andrzej Śliwa walczą w Łapanowie. Faworytem jest kandydat PiS – Robert Roj.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .