Reklama
XX Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2018”
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 31 października 2018 22:21

4 listopada odbędzie się jedna z najważniejszych uroczystości patriotycznych w regionie tarnowskim - Zlot Niepodległościowy w Łowczówku. W bieżącym roku będzie to jubileuszowa - XX edycja tego wydarzenia, które jest jednocześnie punktem kulminacyjnym powiatowych obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
W uroczystościach weźmie udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.


Obchody rozpoczną się w tym roku w Zakliczynie, gdzie zaplanowane zostało wydarzenie towarzyszące XX Zlotowi Niepodległościowemu, zatytułowane „Z Zakliczyna do Łowczówka”. Jego organizacja nawiązuje do wymarszu I Brygady Legionów właśnie z Zakliczyna, 22 grudnia 1914 roku, na front pod Łowczówkiem. Na tą część programu dnia złożą się: wystąpienia oficjalne na zakliczyńskim rynku, inscenizacja historyczna wymarszu Legionistów Józefa Piłsudskiego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz warsztaty edukacyjne.
Wydarzenie z „Zakliczyna do Łowczówka” rozpocznie się o godz. 9.30 na Rynku w Zakliczynie.


Główne uroczystości XX Zlotu Niepodległościowego rozpoczną się o godz. 11.00 na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Tradycyjnie uczestnicy obchodów wezmą udział 
w polowej Mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów, ceremonii oficjalnej, a także pikniku historycznym z udziałem grup rekonstrukcji historycznej 
i wspólnym śpiewaniu pieśni legionowych.


XX Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2018” został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda będzie uczestnikiem zarówno uroczystości w Zakliczynie, gdzie przybędzie około godziny 10.00, a także, wspólnie z mieszkańcami Ziemi Tarnowskiej, odda hołd Legionistom I Brygady, na cmentarzu w Łowczówku.


Najważniejszym novum tegorocznego spotkania na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku jest fakt, iż sam obiekt uzyskał nowy blask dzięki dokonanej renowacji oraz zagospodarowaniu terenu wokół cmentarza. Jest to trwały ślad, jaki będzie świadectwem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Powiecie Tarnowskim.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .