WYBORY. Pierwsze sesje rad najwcześniej 17 listopada
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 22 października 2018 22:00

Co najmniej do 17 listopada włodarza miast, powiatów i województwa będą pełnili swoje funkcje. Okazuje się, że zgodnie Kodeksem Wyborczym pierwsze posiedzenie Rady, może się odbyć najwcześniej dzień po zakończeniu obecnej kadencji. A ten wypada 16 listopada – bo właśnie wtedy, przed czterema laty odbyły się wybory samorządowe. Taki długi okres oczekiwania spowodowany jest tym, że termin wyborów – 21 października, to pierwszy z możliwych terminów przeprowadzenia głosowania. Wybór tej daty podyktowany był jednak nie „pośpiechem” premiera, ale uroczystościami 11 listopada – setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rząd zdecydował, by podczas 11 listopada nie było głosowania. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym wybory mogły się odbyć albo 21, albo 28 października lub 4 i 11 listopada. Wybór pierwszej daty – tak by spory polityczne i kampanię wyborczą zakończyć przed uroczystościami niepodległościowymi był chyba najtrafniejszy.

17 listopada – to sobota, raczej zdecydowana większość inauguracji nowych rad gmin, powiatów i województw odbędzie się w poniedziałek 19 lub wtorek 20 listopada. W stosunkowo najmniejszym komforcie są rady powiatów i województw. Oznacza to bowiem miesięczne konsultacje w sprawie koalicyjnych układów (no chyba, że któryś z komitetów będzie miał samodzielną większość). – To złą informacja. Będą próby rozbicia jakiegoś układu, jakiejś koalicji. Zwłaszcza wtedy jak różnica głosów: pomiędzy potencjalną koalicja a opozycją będzie „wisiała” na „jednym – dwóch radnych. Oczywiście trudno się w tym wszystkim dopatrywać winy rządu: tak się ułożył kalendarz wyborczy i kalendarz świąt patriotycznych. Setna rocznica odzyskania niepodległości to święto nadzwyczajne - mówi w rozmowie z naszym portalem jeden z brzeskich samorządowców powiatowych.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .