Reklama
Ćwików. Wojennym bohaterom
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 02 września 2018 10:04

W sumie 47 osobom, ufundowano pomnik poległym w czasie zawieruch wojennych. Mowa o 34 ofiarach I wojny światowej oraz 13 II wojny światowej. Dzisiaj, odnowiony pomnik, ponownie poświęcono, a przy okazji była to doskonała okazja do wielkiej manifestacji czci i patriotyzmu. Mieszkańcy Ćwikowa, w gminie Olesno zdali egzamin z patriotyzmu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Święta, odprawiona przy miejscowej remizie, której przewodniczył ks. prałat Jan Rybak, proboszcz z Olesna, a koncelebrowali m.in. ksiądz komandor Bogusław Wrona i ksiądz Marek Kądzielawa. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod odnowiony pomnik na rozstaju dróg, który osłonili poseł Wiesław Krajewski i wójt Witold Morawiec. W gronie gości znaleźli się radni woje łódzzdcy: Wojciech Skruch oraz Bolesław Łączyński. Pojawili się radni powiatu dąbrowskiego oraz samorządowcy z gminy Olesno. Na koniec, w domu strażaka odbył się program artystyczny i okolicznościowa konferencja.

 

- Cieszymy się z tej uroczystości, która jest świadectwem tego, że pamięć o tych, którzy oddali życie w naszej społeczności żyje, bo zarówno pomnik został wiele lat temu wzniesiony z inicjatywy społeczności, jak i odnowiony został dzięki staraniom mieszkańców - mówi ks. prałat Jan Rybak. Tę wolę ludzi zauważyli w tym roku zarówno wójt i gmina Olesno, jak i Gminna Biblioteka Publiczna, którzy podjęli zadanie odnowienia pomnika. Przypomnijmy, że monument został wzniesiony w 1922 roku ku uczczeniu 34 poległych mieszkańców Ćwikowa w latach 1914-1921. Natomiast w 1969 roku dodana została tablica z nazwiskami 13 kolejnych mieszkańców wsi, którzy oddali życie podczas II wojny światowej.  - Widząc dziś nie najlepszy stan techniczny i mając na względzie znaczenie tego miejsca dla historii, dziedzictwa i tożsamości narodowej podjęliśmy zadania związane z jego odnowieniem. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wsparcie i zaangażowanie kilku osób. Słowa podziękowania  - kieruje w stronę posła Wiesław Krajewskiego, który lobował u wicepremiera, ministra kultury, profesora Piotra Glińskiego. Wielkie uznanie należy się Wojciechowi Okruchowi i Bolesławowi Łączyńskiemu z pomoc w pozyskaniu środków z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego –  mówi naszej redakcji wójt Witold Morawiec. Poseł Wiesław Krajewski mówił, że uroczystość doskonale wpisuje się w 100.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – O naszą wolność walczyło kilka pokoleń. Wśród ofiar tej walki jest 47 obywateli gminy Olesno, mieszkańców Ćwikowa. Dzisiaj możemy oddać im cześć i hołd. Dziękuję i gratuluję władzom gminy wielkiego zaangażowania w krzewienie prawdy historycznej i pamięć o bohaterach. Dziękuję wójtowi Witoldowi Morawcowi, radnym, szefowej miejscowej biblioteki, pani Morawiec i wielu innym, którzy przyczynili się do odnowienia monumentu i organizacji tego święta – mówił poseł Wiesław Krajewski. Radny Wojciech Skruch deklarował, swoją pomoc w realizacji innych, podobnych przedsięwzięć. – Pamięć o przodkach, pamięć o bohaterach to element budowania naszej tożsamości narodowej. Bohaterom wojennym cześć i chwała – mówił Wojciech Skruch.

 

(mir)

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .