Reklama
Iwkowa. Blisko 5200 złotych w przeliczeniu na mieszkańca
WYDARZENIA - Iwkowa
środa, 22 sierpnia 2018 11:08

Dokładnie 5189 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca to wartość inwestycji realizowanych w gminie Iwkowa w ramach Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych oraz funduszy rolnych – wynika z danych, które właśnie opublikował samorząd województwa małopolskiego. To najlepszy wynik w powiecie brzeskim. – Te dziewięć projektów, o których mowa w tym zestawieniu opiewają na ponad 28.2 miliona złotych. Pozyskane przez nas dotację wynoszą prawie 19 milionów złotych – wylicza Bogusław Kamiński, wójt gminy Iwkowa.

W ramach Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych gmina realizuje kilka projektów. Największy dotyczy rozbudowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Wartość tych projektów to 28.2 miliona złotych – dotacja 18.9 miliona złotych. Wynika z tego, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to kwota 4426 złotych. Natomiast w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich realizowane są projekty na kwotę ponad 4.8 miliona złotych – co daje kolejnych 763 złote na mieszkańca.  Ponad połowa środków unijnych jest przydzielana za pośrednictwem pięciu europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Gmina Iwkowa nie tylko uczestniczy w podziale tego dużego „tortu”, ale chce „zjeść” z niego jak największy kawałek. W zasadzie przygotowaliśmy kilka pomysłów. Przygotowaliśmy bardzo dobre wnioski, które wysoko zostały ocenione przez ekspertów. Jestem przekonany, że uda się je wszystkie sprawnie zrealizować, bo z jednej strony wpisują się one w Narodową Strategię Rozwoju oraz Program Zrównoważonego Rozwoju Województwa Małopolskiego, z drugiej zaś strony: odpowiadają „interesom naszej gminy”. Rok 2018 jest wyjątkowy i w historii naszej gminy. Nie było takie roku pod względem wielkości nakładów inwestycyjnych. Przede wszystkim mowa o budowie sieci kanalizacyjnej wraz z budową oczyszczalni ścieków. To zadanie opiewa na sumę ponad 26 milionów złotych. Większą część tej kwoty stanowi dotacja unijna, w sumie jest to około 85 procent inwestycji, mowa o kosztach kwalifikowanych. Zadanie zostało podzielone na trzy części. Chcemy docelowo doprowadzić do budowy infrastruktury w całej aglomeracji Iwkowskiej: wszędzie tam, gdzie  z racji zwartej zabudowy, sieć kanalizacyjna powinna się pojawić. Dlatego oczyszczalnia ścieków została zlokalizowana w najniższym punkcie naszej gminy, w Kątach, niedaleko granicy z gminą Łososina Dolna. Tam jest zlewania z całej gminy. Wszelkie pozwolenia na budowę oczyszczalni ścieków już mamy. Teren który teraz chcemy skanalizować to obszar Kąty Wieś – wzdłuż linii kanalizacyjnej do Porąbki Iwkowskiej Połomia i Iwkowej. Iwkowa jest najbardziej zurbanizowana, domy są stosunkowo najbliżej siebie. Jak dojedziemy do Iwkowej to w tej miejscowości podłączymy kilkaset domów. Pozwoli to na skanalizowanie dwóch trzecich Iwkowej. Pozostanie nam tylko pociągnięcie nitki w kierunku Iwkowej – Nagórza i kilku mniejszych przysiółków. Zadanie będzie realizowane bardzo szybko. Planujemy trzyletni cykl inwestycyjny: prace rozpoczną się w tym roku, mam nadzieję że na przełomie pierwszego i drugiego półrocza, a zakończą w 2020. Ponadto rozbudowujemy sieć wodociągową, budujemy wieże widokową, remontujemy drogi i chodniki – mówi wójt Bogusław Kamiński.


(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .