Trwają inwestycje drogowe w Powiecie Brzeskim
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 12 czerwca 2018 19:12

Ponad 27 mln złotych – ta olbrzymia kwota to tegoroczne wydatki na rozbudowę oraz modernizację infrastruktury drogowej, a także bieżące utrzymanie dróg i mostów – remonty, utrzymanie promów, zimowe utrzymanie dróg, roboty z zakresu bezpieczeństwa i estetyki, oznakowanie, roboty awaryjne, roboty odwadniające itp.


Inwestycje drogowe w Powiecie Brzeskim rozpoczęły się wraz z nadejściem wiosny. Z części z nich mieszkańcy mogą już bezpiecznie i komfortowo korzystać. Jednym z pierwszych wyremontowanych odcinków była droga prowadząca przez Porębę Spytkowską i Uszew w kierunku Nowego Wiśnicza. Nowa nawierzchnia oraz prace związane między innymi z wycinką drzew, modernizacją przepustów i pogłębieniem rowów oraz umocnieniem poboczy i oznakowaniem, objęły spory, bo aż 3-kilometrowy odcinek. Koszt inwestycji to niemal milion złotych. Warto zaznaczyć, że inwestycja została oddana do użytku miesiąc przed planowanym terminem wykonania.
Niedawno zakończył się także remont drogi w miejscowości Wrzępia, w gminie Szczurowa. Praktycznie cały odcinek prowadzący przez wieś w stronę Okulic posiada już nową nawierzchnię. W międzyczasie po drugiej stronie naszego powiatu, w gminie Czchów, trwały prace drogowe i chodnikowe w miejscowości Złota. Kierowcy mogą już swobodnie korzystać z wyremontowanej jezdni, a piesi z całkiem nowego chodnika, który z pewnością zwiększy bezpieczeństwo w tym rejonie. W tym miejscu warto również wspomnieć, że w gminie Czchów oddano już do użytku jeszcze jeden odcinek drogi – chodzi mianowicie o drogę prowadząca przez Piaski Drużków w stronę Zakliczyna.
Nowy chodnik powstał także w Łysej Górze – co prawda inwestycja się jeszcze nie zakończyła, ale prace dobiegają końca. Na ten rok w gminie Dębno zaplanowano także budowę ciągów pieszych w miejscowościach: Niedźwiedza, Doły, Perła, Biadoliny Szlacheckie i Maszkienice. Wartość prac sięgnie kwoty 1,4 mln zł. Jednocześnie rozpoczęły się działania w Gosprzydowej. Aktualnie wykonawcy prowadzą wszelkie konieczne roboty przygotowawcze w miejscu, w którym wkrótce powstanie bezpieczny ciąg dla pieszych.
Corocznie w budżecie powiatu planowane są środki na remonty oraz budowę chodników w naszych gminach. Te zadania inwestycyjne realizowane są przy 50-procentowym współfinansowaniu przez samorządy gminne. W roku ubiegłym na ten cel wydatkowano ponad 3 mln złotych. Tegoroczne łączne koszty robót szacuje się na 4,5 mln złotych.
Obecnie trwa także modernizacja drogi biegnącej przez miejscowości Bielcza i Wola Dębińska aż do drogi krajowej nr 94. Inwestycja jest bardzo złożona, bo obejmuje naprawdę szeroki zakres zadań. Poza standardowymi pracami przygotowawczymi oraz wymianą nawierzchni bitumicznej działania obejmą także: przebudowę skrzyżowań, przebudowę przepustów, renowacje odwodnienia, przebudowę urządzeń kolidujących z drogą, przeniesienie ogrodzeń, montaż przystanków komunikacyjnych, barier, oznakowanie pionowe i poziome, wykonanie wyniesionego przejścia dla pieszych z oświetleniem oraz budowę dwóch odcinków chodników w Woli Dębińskiej i w Bielczy. Ta inwestycja otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, a całkowity koszt przebudowy to ponad 8 mln złotych.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr012019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .