Gmina Brzesko: Miliony z unijnych funduszy
WYDARZENIA - Brzesko
czwartek, 24 maja 2018 12:41

Do końca obecnej kadencji brzeskiego samorządu pozostało już tylko kilka miesięcy. Nadchodzi powoli czas na pierwsze jej podsumowania. Jak przebiegały te ostatnie niecałe jeszcze cztery lata pod kątem pozyskiwania zewnętrznych funduszy na gminne inwestycje? Całkiem dobrze, podobnie jak w poprzedniej kadencji.


    W połowie 2016 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował ranking klasyfikujący wszystkie polskie gminy w zakresie realizacji unijnych programów. Ranking obejmował lata 2007-2013. Brzesko zajęło w nim 147. miejsce, a wszystkich gmin w kraju jest dwa i pół tysiąca. Za sprawą pracowników Biura Funduszy Unijnych i innych osób z nimi współpracujących w objętym rankingiem okresie nasza gmina zrealizowała wiele inwestycji na łączną kwotę 426 milionów złotych, co daje średnią ponad 60 milionów rocznie. Ta kwota robi wrażenie. Za pozyskane z zewnątrz pieniądze, przy oczywistym udziale własnym, rozbudowano sieć dróg i chodników, a także sieć kanalizacyjną i wodociągową. Gruntownym remontom oddano obiekty użyteczności publicznej i placówki oświatowe, rozrosła się także infrastruktura sportowa.


    Z takim wynikiem wkraczali brzescy samorządowcy w obecną kadencję. Tuż po wyborach 2014 roku w Okocimiu oddano do użytku gruntownie wyremontowany Dom Ludowy, a w Mokrzyskach (budynek GOSiR) uruchomiono Salę Pamięci OSP. W sierpniu 2015 roku gmina otrzymała z programu „Małopolskie remizy” pieniądze na remont siedziby OSP w Jadownikach. Dodać należy, że było to jedno z wielu tego typu dofinansowań pozyskanych w ostatnich latach. Warto choćby przypomnieć, że w grudniu ubiegłego roku z zewnętrznych środków (28 tysięcy złotych) zakupiony został sprzęt ratowniczo-medyczny dla jednostek OSP w Jadownikach, Szczepanowie, Jasieniu i Wokowicach.  


Gmina potrafi też pozyskać fundusze niezbędne do realizacji inwestycji oświatowych. W październiku 2015 roku Fundacja PZU sfinansowała budowę pierwszego w gminie aktywnego przejścia dla pieszych. Wskazano cztery lokalizacje, wybór padł na przejście umiejscowione przy szkole podstawowej nr 3 w Brzesku. Miesiąc później rozstrzygnięty został konkurs „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Znów dała o sobie skuteczność Biura Funduszy Europejskich, bo w całej Małopolsce pozytywnie zaopiniowano tylko cztery wnioski, w tym dwa dotyczące gminy Brzesko, a konkretnie szkoły w Buczu i brzeskiej „trójki”. Jednak największą oświatową inwestycją, a przy okazji zwiększającą liczbę obiektów sportowych służących wszystkim mieszkańcom, była zakończona latem 2016 roku budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3. Był to wymarzony prezent dla nauczycieli i uczniów „trójki” obchodzącej właśnie 50-lecie istnienia. Wszyscy zainteresowani powstaniem tego obiektu pamiętają doskonale ile perturbacji przechodziła inwestycja od samego jej początku. Koszt przedsięwzięcia wyniósł sześć milionów złotych, przy czym lwia część tej kwoty pochodziła z zewnętrznych funduszy. W czasie mijającej kadencji rozbudowana została sieć placówek oświatowych. W gminie przybyły trzy nowe przedszkola – w Jadownikach oraz przy brzeskich „dwójce” i „trójce”. Przedszkole przy SP 2 Brzesko to kolejna w gminie placówka integracyjna, w której codziennie przebywa 60 dzieci. Uruchomienie tego przedszkola to efekt pozyskania dotacji z programu „Przedszkole bez granic”. Dofinansowanie wyniosło 650 tysięcy złotych, gmina wyłożyła 100 tysięcy, co w całości wystarczyło na pokrycie wszystkich kosztów związanych z adaptacją szkolnych pomieszczeń. Przypomnijmy, że brzescy radni i urzędnicy miejscy musieli w ostatnich latach zmierzyć się z trudnym tematem dotyczącym dostosowania sieci szkół do wymogów reformy oświatowej. Uchwała w tej sprawie podjęta została w lutym ubiegłego roku, a jej zapisy były efektem szeroko prowadzonych konsultacji.
    W kwietniu 2017 roku do Brzeska dotarła kolejna informacja o pozyskaniu funduszy na inwestycje oświatowe. Z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego pozyskano 3,5 miliona złotych, co pozwala na termomodernizację budynków szkolnych w Brzesku („trójka”), Buczu, Jadownikach, Jasieniu, Mokrzyskach i Szczepanowie. Programem objęta została też termomodernizacja siedziby Urzędu Miejskiego.


    W czerwcu 2017 roku otwarte zostało brzeskie Muzeum Regionalne. Uruchomienie tej placówki wymagało wielu zabiegów, od uzyskania niezbędnych zezwoleń po zdobycie dofinansowania. Muzeum zostało uruchomione, a od tego czasu przygotowano w nim już kilka interesujących wystaw tematycznych, cały czas czynna jest też ekspozycja stała. Ciekawym pomysłem było zorganizowanie w zeszłym roku letnich koncertów, podczas których miejscowi artyści prezentowali się na jednym z balkonów budynku znajdującego się przy brzeskim Rynku.


    Miesiąc później podpisana została umowa dotycząca dofinansowania czwartego etapu budowy wodociągu w Porębie Spytkowskiej. Dotacja wyniosła 1,8 miliona złotych, a cała inwestycja pochłonie 3,5 miliona. Zakończenie prac planowane  jest na kwiecień 2019 roku.  Z kolei w październiku 2017 roku gmina pozyskała 1 680 000 tysięcy złotych na wymianę w gospodarstwach indywidualny starych kotłów węglowych na kotły opalane gazem i biomasą. Lista chętnych skorzystania z tej oferty została szybko wypełniona, ale brzescy samorządowcy zapowiadają, że gmina przystąpi do kolejnego konkursu w tym zakresie. Lista rezerwowa została już sporządzona.  


    W grudniu ubiegłego roku zakończyły się prace związane z uruchomieniem Dziennego Domu Seniora, który niedawno został otwarty. To kolejna inwestycja zrealizowana przy udziale środków zewnętrznych. Gmina zdobyła także pieniądze na bieżące utrzymanie placówki.  


    Czasem można pozyskać walory pieniężne, a innym razem nieruchomość. Brzeski samorząd prowadził negocjacje w sprawie nieodpłatnego przejęcia od Skarbu Państwa gruntu na Słotwinie, na który powstanie parking liczący 160 miejsc parkingowych. Prowadził i zakończył je pozytywnie. Na zakończenie należy podkreślić wielka dbałość brzeskiego samorządu o finanse gminy. W opracowanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową, czyli instytucję kontrolującą i sprawdzającą samorządy pod kątem działań finansowych, rankingu  wśród gmin miejsko-wiejskich najlepiej w regionie zostało ocenione Brzesko.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

zuzia2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .