Joachim Brudziński w Brzesku
WYDARZENIA - Przegląd Parlamentarny
poniedziałek, 16 kwietnia 2018 14:18

Joachim Brodziński, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, wieloletni sekretarz generalny tej formacji politycznej, prawa ręka Jarosława Kaczyńskiego, a od kilku miesięcy minister, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkał się z mieszkańcami powiatu brzeskiego i bocheńskiego. Przyjechał na zaproszenie wiceminister zdrowia, brzeskiej posłanki PiS, Józefy Szczurek – Żelazko. – To pierwsze z wielu spotkań zaplanowanych w naszym regionie. Chcemy rozmawiać z mieszkańcami, wsłuchiwać się w głos społeczeństwa, by w ten sposób udoskonalać nasz program. Jednocześnie jest to doskonała okazja do pokazania naszemu społeczeństwu nowych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości, które ogłosiliśmy 14 kwietnia, w czasie konwencji samorządowej w Warszawie – mówi naszej redakcji poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Dodajmy, że w spotkaniu uczestniczyli m.in. poseł Włodzimierz Bernacki, szef struktur PiS w tarnowskim okręgu wyborczym oraz posłowie: Wiesław Krajewski i Michał Wojtkiewicz. Nie zabrakło posła do PE Edwarda Czesaka oraz wicewojewody małopolskiego Józefa Garwona. W gronie gości dostrzegliśmy także samorządowców z powiatu brzeskiego, tarnowskiego, bocheńskiego, a nawet proszowickiego.

 „Piątką Morawieckiego”

Minister Joachim Brodziński mówił, że pod „Piątką Morawieckiego” kryją się kluczowe punkty nowego programu rządu: Jest to obniżka CIT dla małych firm, mały ZUS, 300 zł wyprawki szkolnej, fundusz budowy dróg gminnych i program znoszenia barier dla osób starszych. – To kolejne programy, po programie 500+, Mieszkanie +, Bezpłatnych Lekach dla Seniora, których celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której Polakom żyje się lepiej. To wyrównywanie dysproporcji – mówił minister Brodziński. Rząd zetnie stawkę CIT dla małych firm do 9 proc. Warto dodać, że od 1 stycznia 2017 r. płacą one podatek dochodowy obniżony z 19 do 15 proc. – Będzie to najniższy podatek w skali Unii – mówił minister Brodziński. Obniżka jest zaplanowana od początku przyszłego roku podatku CIT dla małych firm z 15 do 9 proc., czyli najniższego poziomu w UE. Zaplanowano wprowadzenie małego ZUS-u naliczanego proporcjonalnie do przychodów dla firm osiągających miesięczne obroty do wysokości 2,5 minimalnych pensji w Polsce. Im mniejszy zarobek, tym mniejszy ZUS. Wyprawka – 300 złotych na początku roku szkolnego dla każdego ucznia rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej i średniej. – Powstanie także nowy fundusz budowy dróg lokalnych o wartości co najmniej 5 miliardów złotych. Oznacza to tysiące kilometrów odnowionych dróg we wsiach, małych miastach, gminach i powiatach. Rząd planuje także Program Dostępność+ - likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych – co będzie kosztować ponad 20 miliardów złotych.

PiS w drodze

Podczas sobotniego kongresu rozpoczęliśmy wielką drogę po Polsce, by kontynuować rozmowę z Polakami. Trzeba nieustannie pracować, bo „Dobra Zmiana” wymaga ciągłego działania. Chcemy nie tylko mówić, ale słuchać i dyskutować. Nie działamy dla siebie, ale dla Polaków. Joachim Brodziński podkreślał, że aktualne są słowa Jarosława Kaczyńskiego: Prawo i Sprawiedliwość musi być partią czystych rąk i nie ma w niej miejsca dla tych, którzy będą sobie te ręce brudzić. – Piątka Morawieckiego to nie są hasła na nieokreśloną przyszłość, ale plan działań na najbliższe sześć miesięcy – mówił  na spotkaniu z mieszkańcami, szef MSWiA Joachim Brudziński. Joachim Brudziński mówił, że to jest tzw. piątka Morawieckiego. Dodał, że nie są to hasła na "nieokreśloną przyszłość", ale plan działań na najbliższe sześć miesięcy. Mówiąc o wyprawce dla uczniów, szef MSWiA przypomniał, że od 1 sierpnia 2018 roku każda rodzina dostanie 300 zł na tzw. wyprawkę dla ucznia. – Tak będzie w latach kolejnych – deklarował. Jego zdaniem nie będzie silnej Polski, rozwoju kraju, jeżeli nie będziemy wspierać polskich rodzin. Jeśli nie spowodujemy, że będzie się rodzić więcej dzieci, nasze społeczeństwo będzie się kurczyć. Ta wyprawka, podobnie jak "Program 500 plus", to element przywracania godności polskim rodzinom. Żeby rodziny nie musiały się otwierać na propozycje lichwiarskich firm, które uaktywniają się pod koniec wakacji – powiedział. Wiceprezes PiS, mówiąc o planach obniżenia CIT-u, podkreślił, że nie będzie rozwoju polskiej gospodarki bez polskiej przedsiębiorczości, dlatego jest to kolejna propozycja rządu dla polskich przedsiębiorców. To jest jasna deklaracja, że CIT dla średnich i małych firm zostanie obniżony do 9 proc. – mówił. Minister powiedział, że program dla seniorów Dostępność+ ma spowodować, że ludzie starsi na przykład łatwiej będą mogli uzyskać dostęp do uzdrowiska. Program ma też ułatwić takie codzienne egzystowanie, ułatwienie w dostępności do infrastruktury kulturalnej, codziennej. To też kwestia transportu w komunikacji miejskiej – wymienił Brudziński. W ocenie wiceprezesa PiS zmniejszenie obciążeń na ZUS dla młodych przedsiębiorców znacznie ułatwi im rozpoczęcie prowadzenia biznesu. – To się sprawdziło w innych krajach – mówił Joachim Brudziński.

Lokalne kwestie

:Podczas spotkania poruszano też wiele spraw o charakterze lokalnym. Uczestnicy zwrócili miedzy innymi uwagę na potrzebę zmian legislacyjnych w usytuowaniu i określeniu chociażby roli sołtysa na wsi i w samorządzie, pytano także o wsparcie dla strażaków – ochotników, plany budowy nowej strażnicy w Brzesku, prawo wodne i łowieckie, wsparcie dla kultury. Nie zabrakło także odniesień do wyborów samorządowych. Apelowano o jedność prawicy oraz o to, by na listy nie „wpuszczać politycznych rozbójników. – Minister  Józefa Szczurek – Żelazko dziękowała wiceprezesowi Praw i Sprawiedliwości. – Mam nadzieję, że spotkanie pozwoliło przybliżyć czym zajmuje się rząd, czym zajmuje się parlament, jakie mamy plany na najbliższe miesiące, na tę kadencję. Jestem przekonana, że spotkanie z wiceprezesem partii było ciekawe. Ze swojej strony deklaruję, że poproszę innych ministrów, by pojawili się w Brzesku i ze swojej perspektywy nakreślili pracę rządu – mówi naszej redakcji Józefa Szczurek – Żelazko.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .