Brzesko. Trzej królowie dotarli do Jezuska
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 07 stycznia 2018 01:01

Od kilku lat w Brzesku organizowany jest orszak trzech króli. Tutejsza społeczność była jedną z pierwszych w Polsce, która zdecydowała się w ten sposób uczcić pamięć trzech mędrców ze wschodu. Przypomnijmy: Kacper, Melchior i Baltazar, w kilka dni po narodzeniu Jezusa, pojawili się w betlejemskiej stajence, by pokłonić się Synowi Bożemu. Święto Trzech Króli, czyli tak zwane Święto Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzono je w Polsce do czasów powojennych. Potem władza komunistyczna sprawiła, że był to dzień roboczy. Od kilkunastu lat znowu 6 stycznia ma charakter świąteczny – jest dniem wolnym od pracy.

Dodajmy, że w przygotowanym przez Biuro Promocji oraz brzeskie parafie, w Orszaku Trzech Króli wzięły udział setki mieszkańców gminy Brzesko i powiatu. Pogoda sprzyjała. Przybyłych na Plac Kazimierza Wielkiego uczestników powitali m.in.  burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, który wraz z duchownymi rozdawał  korony oraz barwne naklejki. O godzinie 13  z Placu Kazimierza Wielkiego ruszył orszak Trzech Króli. Poprowadziła go Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Porwisza, były zespoły ludowe, kolędnicy i wielopokoleniowe rodziny. Orszak przeszedł ulicą Uczestników Ruchu Oporu, potem przez plac Żwirki i Wigury i ulicą Głowackiego aż do Rynku, pod ustawioną tam szopkę. – Cieszy mnie, że organizowany od kilku lat pochód cieszył się wśród mieszkańców ogromną popularnością, szczególnie licznie przybyły na niego rodziny z dziećmi – mówi burmistrz Grzegorza Wawryka. Uczestnicy orszaku przybyli na brzeski Rynek obejrzeli także program artystyczny (w wykonaniu Grupy Śpiewaczej Jadowniczanie oraz koncert kolęd, który przedstawiła grupa śpiewacza z Gnojnika), a dziekan, ksiądz Józef Drabik udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem marszu czuwali policjanci z brzeskiej drogówki. – Serdecznie im za to dziękujemy – podkreśla Krzysztof Bigaj, szef Biura Promocji brzeskiego magistratu.
(mir)

Fot. M. Kotfis / UM Brzesko

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .