Szczurowa. Rowerem z… Chicago
WYDARZENIA - Szczurowa
niedziela, 12 marca 2017 21:29

Ponad 40 kilometrów liczą trasy rowerowe w gminie Szczurowa. – Już sam fakt, że małopolski odcinek trasy, przebiega wzdłuż Wisły płynącej także przez naszą gminę, ma dla nas prestiżowe znaczenie. Będzie to przecież niepowtarzalna okazja dla licznych, jak sądzę, nie tylko z regionu, ale i z Europy rowerzystów, zapoznania ich z atrakcjami naszej gminy- mówi wójt Szczurowej Marian Zalewski. Wójt Marian Zalewski podkreśla, że niedawno  pokazał szczurowski fragment trasy rowerowej mieszkańcowi Chicago, pochodzącemu z tych stron. Był wzruszony. A to pokazała się bażant, to znowu frunęły niemal spod nóg kuropatwy albo przebiegł znienacka zając. Takie zjawiska pamiętał z dawnych lat, kiedy tu mieszkał. Obcowanie z przyrodą, kiedy się jedzie rowerem, nie ma sobie równych. I dlatego pewnie szczurowski fragment Wiślanej Trasy Rowerowej to szansa na pokazanie światu urody tej gminy.


Wiślana Trasa Rowerowa to częściowo istniejący szlak rowerowy, biegnący wzdłuż Wisły łączący Beskidy z Bałtykiem. Koniec szlaku zaplanowano w Gdańsku. Ma liczyć ok. 1200 km i być najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce. Obecnie gotowy jest cały śląski i kujawsko- pomorski odcinek oraz większość małopolskiego odcinka WTR.

Trasa ma przebiegać głównie drogami wyłączonymi z ruchu pojazdów silnikowych, m.in. koroną wałów przeciwpowodziowych po obu stronach Wisły. Pierwszy pomysł wyznaczenia Wiślanej Trasy Rowerowej pojawił się w okolicach 1995 roku, pomysłodawcą była posłanka Grażyna Staniszewska. Dziesięć lat później na zlecenie województwa śląskiego przygotowany został audyt turystyczny, strategia rozwoju produktu turystycznego oraz katalog identyfikacji wizualnej WTR. W 2006 roku podpisano porozumienie między samorządem województwa śląskiego i władzami śląskich gmin, przez które miała przebiegać trasa, odnośnie wspólnej budowy WTR. Na wiosnę 2007 roku gotowy był śląski odcinek trasy. W 2015 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zawarł z Przedsiębiorstwem Drogowo- Mostowym spółką Poldim z Dębicy umowę na budowę WTR na odcinku Drwinia- Szczucin. Ten odcinek liczy nieco ponad 90 km. Większość trasy wyznaczono wałami przeciwpowodziowymi, pozostałą część na istniejących drogach publicznych- powiatowych i gminnych o małym natężeniu ruchu. Wiślańska Trasa Rowerowa budowana jest z myślą przede wszystkim o rowerzystach, jak również biegaczach, a w okresie zimowym również z myślą o miłośnikach narciarstwa biegowego czy kuligów.  W naszym regonie trasa przebiega przez powiaty: Bocheński, Brzeski, Tarnowski, Dąbrowski i gminy Szczurowa, Wietrzychowice, Gręboszów, Bolesław, Mędrzechów, Szczucin.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .