Zaborów. 90 lat klubu z Chicago
WYDARZENIA - Szczurowa
środa, 02 listopada 2016 22:54

Dokładnie 9 października 2016 roku minęła  90. rocznica powstania Klubu Zaborowian w Chicago. Z chwilą powstania nosił on nazwę: Towarzystwo Obywateli wioski Zaborów. Uroczystości rozpoczęły się w Chicago 16 października 2016 roku i trwały do 22 października. – Wsparcie klubów polonijnych dla naszej gminy i poszczególnych sołectw jest ogromne. Bodaj jesteśmy jedyną taką gminą w Polsce, która ma takie ścisłe więzy z rodakami za Oceanem. Cieszy mnie to, bo jest dowodem na to, że patriotą, zarówno w skali mikro, jak i makro, można być bez względu na miejsce zamieszkania. Nawet drugie i trzecie pokolenie Amerykanów, wywodzące się z naszej gminy, pamięta o Ziemi Naszych Ojców i Dziadów – cieszy się wójt gminy Szczurowa, Marian Zalewski.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie, pragnąc upamiętnić duży wkład rodaków zza oceanu w rozwój naszej miejscowości zorganizowali Dzień Polonii Zaborowskiej, który odbył się 18 października 2016r. Uroczystości uświetniła akademia poświęcona historii Klubu Zaborowian w Chicago. Dyrektor szkoły Pan Mieczysław Chabura przedstawił obszerny wykład na temat historii naszego klubu. Początki osadnictwa Zaborowian za oceanem sięgają końca XIX wieku czyli czasów rozbiorowych. Wielu mieszkańców przeludnionych galicyjskich wsi emigrowało za „chlebem”, za wielką wodę. Tam często spotyka ich ciężka praca i inny styl życia, zawsze pozostawała tęsknota za rodziną, wsią i Ojczyzną. Z biegiem czasu zaczęli się stopniowo organizować. 110 lat temu w roku 1906 przeprowadzili pierwszą, udaną zbiórkę na potrzeby kościoła w Zaborowie pod przewodnictwem Jana Gulika. Pomoc docierała do kraju również w czasie I wojny światowej, aby ją jednak zorganizować i sprawnie przeprowadzić w 1916 roku powołano pierwsze Towarzystwo Ratunkowe Zaborowa i Pojawia, które przetrwało 9 lat i na początku roku 1926 zostało zawieszone. W Zaborowianach istniała jednak silna potrzeba powołania nowego klubu, który ostatecznie założono 29 października 1926 roku pod nazwą Towarzystwo Obywateli wioski Zaborów, na czele z nowym prezesem Pawłem Majką, wice- prezesem Józefem Oleksym, sekretarzami Józefem Majką i Franciszkiem Siemieńcem oraz skarbnikiem Janem Badziochem. Od tej chwili zaczął się „złoty wiek” dla klubu Zaborów i wioski Zaborów. Członkowie Klubu Zaborów w okresie przedwojennym partycypowali w zakupie działki pod Dom Ludowy, jak również w jego budowie i wyposażeniu. Prawdziwe ożywienie nastąpiło po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to Klub Zaborów czynnie wspierał budowę nowego kościoła w Zaborowie, budowę remizy strażackiej, budowę pomnika upamiętniającego ofiary I i II wojny światowej, budowę szkoły „tysiąclatki”, budowę Ośrodka Zdrowia, plebanii, kaplicy w Dołędze, Ochronki w Zaborowie i wielu innych dzieł, których nie sposób tu wymienić. – Za to wielkie serce, za oddanie, za wsparcie dla naszej lokalnej społeczności serdecznie dziękuję, w imieniu własnym, samorządu i mieszkańców Zaborowa i całej gminy – dodaje wójt Zalewski.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .