Dębno: Co trzecia złotówka na inwestycje
WYDARZENIA - Relacje TV
poniedziałek, 02 lutego 2015 14:41

Co trzecia złotówka zostanie przeznaczona na inwestycje. Mowa o uchwalonym na ten rok budżecie gminy Dębno. – Na wydatki majątkowe zaplanowaliśmy ponad 16 milionów złotych. Mam nadzieję, że ta suma znacznie wzrośnie. Po pierwsze liczymy, że uda się nam pozyskać dodatkowe środki unijne, po drugie do podziału będzie nadwyżka budżetowa no i nie wykluczone, że otrzymamy wsparcie na usuwanie skutków powodzi. Chcemy, w kadencji 2014 – 2018, a szerzej mówiąc w perspektywie finansowej Unii Europejskiej do roku 2020, wydać na inwestycje kilkadziesiąt milionów złotych. Oczywiście w trakcie roku, będę wnioskował do radnych o korektę budżetu - mówi naszej redakcji wójt gminy Dębno, Wiesław Kozłowski. Dochody budżetu gminy zapisano w kwocie około 45 mln zł, natomiast wydatki zaplanowano na poziomie blisko 48,8 mln zł.

Przed głosowaniem radni wysłuchali dwóch opinii. Zarówno komentarz do budżetu, przysłany przez Kolegium Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, jak i opinia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dębno, nie pozostawiał żadnych złudzeń: budżet został skonstruowany zgodnie z prawidłami ekonomii i prawa samorządowego. Oczywiście radni tych opinii nie musieli uwzględniać. Ale zgoda co do budżetu była pełna. Wszyscy poparli projekt budżetu na 2015 roku i po uprawomocnieniu się go, stanie się narzędziem do zarządzania gminą w 2015 roku. – Cieszy mnie ta zgoda: to napawa optymizmem. Za nami już wybory, teraz czeka nas cztery lata pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny - Gminy Dębno – mówi wójt Kozłowski. A co w budżecie na ten rok? Tradycyjnie już najwięcej środków pochłonie utrzymanie oświaty (na zerówki, szkoły podstawowe i gimnazja, ale także na dowożenie dzieci do szkół, na utrzymanie stołówek) przeznaczono aż 19.3 miliona złotych Na drugiej pozycji, patrząc na wielkość wydatków, znajdziemy inwestycje: ponad 16 milionów złotych, a na trzecim opiekę społeczną. Na ten cel zapisano ponad 4.6 miliona złotych. Ale znakomita większość tej kwoty to pieniądze przeznaczone na wypłatę świadczeń rodzinnych (tak zwanych zasiłków rodzinnych). Utrzymanie administracji samorządowej będzie kosztowało 3.4 miliona złotych. Jakie inwestycje zaplanowano w tym roku. – Moim zdaniem, spośród wydatków majątkowych najkosztowniejszym będzie budowa kanalizacji w Sufczynie i aglomeracji Dębno oraz rozbudowa oczyszczalni ścieków w Maszkienicach. Wraz z aktualizacją projektu budowy kanalizacji dla Biadolin Szlacheckich, Perły, Sufczynie Dolnym przeznaczono na to ponad 15,1 mln zł. Na drogi powiatowe i gminne zaplanowano ponad 850 tys. zł. Ponadto na liście wydatków majątkowych znalazły się drobniejsze inwestycje takie jak modernizacja budynku OSP Perła i OSP Porąbka Uszewska (wydatki finansowane z Funduszu Sołeckiego), prace adaptacyjne w budynku remizy OSP Wola Dębińska – wylicza wójt Wiesław Kozłowski.

[mir]

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .