Gnojnik: Wybory sołtysów i przymiarki budżetowe
WYDARZENIA - Relacje TV
piątek, 23 stycznia 2015 23:57

Rozpoczął się właśnie maraton zebrań wiejskich i strażackich w gminie Gnojnik. Potrwają one do marca. Podczas zebrań wiejskich wybierani są sołtysi oraz przedstawiciele rad sołeckich. Jakkolwiek sołtys nie ma osobowości prawnej, jako jednostka pomocnicza gminy, spełnia wiele zadań. - Przed nami maraton zebrań wiejskich. Ja przywiązuję ogromna wagę do nich. To nie tylko miejsce spotkania z mieszkańcami danej wsi, ale także możliwość wypowiedzenia się obywateli w sprawie inwestycji, planów samorządu. Dla mnie jest to natomiast okazja do pokazania problemów, możliwości finansowych gminy i planów na rok czy na cała kadencję - mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek.

Warto dodać, że zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym danego sołectwa (miejscowości). Szczegółowy zakres jego obowiązków określa statut gmin Gnojnik. Jednak jednym z ważniejszych zadań zebrania wiejskiego jest właśnie wybór sołtysa i rady sołeckiej. Ustawa o samorządzie gminnym wskazuje, że zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym w sołectwie. Organizację, zadania i zasady wyborów jej organów nie zostały uregulowane w ustawie. Powinny one znaleźć się w statucie sołectwa, uchwalonego przez radę gminy, po konsultacjach z mieszkańcami. Prawo udziału w zebraniu wiejskim posiadają wszyscy stalimieszkańcy sołectwa. Za nami zebranie wiejskiej w Lewniowej. Kolejne zebrania zaplanowano: Gosprzydowa – 1 luty, godz. 12.15; Zawada Uszewska – 1 luty, godz. 17.15; Gnojnik - 8 luty, godz. 12.15; Uszew – 22 luty, godz. 17.00; Biesiadki - 1 marzec, godz.10.30 oraz Żerków - 1 marzec 15.00. Zima odbywają się także zebrania w jednostkach OSP. Jest ich kilka na terenie gminy Gnojnik. Ochotnicze Straże Pożarne są umundurowanymi i wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt jednostkami ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonymi w szczególności do walki z  pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami. Podstawowym zadaniem ochotniczych straży pożarnych jest prowadzenie działań ratowniczych. Zadania jakie wykonują OSP w gminie Gnojnik są niezwykle wszechstronne i nie ograniczają się tylko do gaszenia pożarów, przyczyniając się tym samym do zwiększenia stopnia bezpieczeństwa  powszechnego. Warto dodać, że strażacy – ochotnicy stanowią stałą grupę zorganizowanych obywateli, którzy stanowią siłę pierwszego rzutu ratowniczego, niezbędnego do przeciwdziałania zagrożeniu w początkowej fazie jego wystąpienia. – Trudno sobie wyobrazić, funkcjonowanie gminy bez OSP. Dlatego nasz samorząd nie oszczędza na jednostkach, wspiera ich finansowo. Dotyczy to nie tylko zakupu sprzętu, wyposażenia bojowego, aut, ale także remiz strażackich i wyszkolenia bojowego. Tak będzie i w tym roku – zapowiada wójt Paterek.

[pr]

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .