Gnojnik. Stanisław Sorys: gmina wykorzystała szansę
WYDARZENIA - Relacje TV
środa, 08 października 2014 20:11

ssorysgnojnikCzłonek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys spotkał się dzisiaj z przedstawicielami samorządu gminy Gnojnik. Chwalił tutejsze władze za bardzo skuteczne pozyskiwanie środków unijnych. – Grubo ponad dziesięć milionów złotych wpłynęło na konto gminy. To dotacje unijne dla tutejszego samorządu. To jeden z największych wskaźników w Małopolsce. Dzięki temu udało się zrealizować kilka ważnych inwestycji. Budowa sali gimnastycznej w Lewniowej czy przedszkola w Gnojniku to tego przykłady – mówił wicemarszałek Sorys. Jego zdaniem jest to doskonały prognostyk na kolejna kadencję. – na lata 2014 – 2020 mamy do dyspozycji o ponad miliard złotych więcej niż w latach 2007 – 2013. Wierzę, że część tej kwoty trafi do Gnojnika – mówił wicemarszałek.

Stanisław Sorys gratulował także maksymalnemu wykorzystaniu środków przekazanych gminie w ramach Lokalnej Grupy Działania „Na Śliwkowym Szlaku”. – Te małe projekty, odnowy centrów wsi, zmieniły gminną rzeczywistość – mówił wicemarszałek. – Teraz spotykam się z samorządowcami, ale także lokalnymi liderami, by nie tyle podsumować lata 2017 – 2013, ale przede wszystkim pomówić o nowej perspektywie unijnej. Wbrew opiniom niektórych, mamy sporo pieniędzy do wydania. Inaczej je alokujemy, ale na pewno efektywnie wydamy – zapewniał Stanisław Sorys. 2 878,2 mln euro – to środki unijne przeznaczone na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Program zawiera obszerny pakiet proponowanych działań, które mają zapewnić harmonijny rozwój całego województwa. Z jednej strony samorząd województwa chce wspierać te obszary regionu i te grupy społeczne, które są w trudnej sytuacji, z drugiej zapewnić wsparcie w tych dziedzinach, które są motorami wzrostu, aby jeszcze silniej wpływały one na rozwój Małopolski. W ramach MRPO przewidziano między innymi walkę z wykluczeniem cyfrowym. Program Polityka Cyfrowa ma na celu walkę z wykluczeniem cyfrowym i zwiększenie dostępu do sieci szerokopasmowych. Realizowane projekty będą także związane z informatyzacją usług publicznych oraz rozwojem produktów i usług opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych. W przeciwieństwie do poprzedniej perspektywy finansowej, w ramach regionalnego programu operacyjnego finansowane będą nie tylko projekty inwestycyjne, ale też działania „miękkie” np. finansowanie szkoleń czy wsparcie dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wójt Sławomir Paterek dziękował w imieniu mieszkańców za wsparcie finansowe samorządu wojewódzkiego. Przypomniał, że dotacje unijne to tylko część pozyskanych środków, bo sporo samorząd otrzymał także na usuwanie skutków powodzi. –Mamy wiele planów na lata 2014 – 2020. Po pierwsze rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej; po drugie – budowa sali gimnastycznej w Biesiadkach, po trzecie – odnowa wszystkich centrów wsi; po czwarte – rozbudowa infrastruktury oświatowej i sportowej, po piąte remonty dróg, budowa chodników, ścieżek rowerowych – tłumaczył wójt Paterek. Jego zdaniem warto przemyśleć sprawę unijnych dotacji do remontu dróg gminnych. – Liczymy także na pomoc województwa w zakresie realizacji miękkich projektów oraz na środki, na utworzenie strefy aktywności gospodarczej, rozwój turystyki i agroturystyki. U nas warto inwestować – zapewniał gospodarz gminy Gnojnik.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .