Gimnazjaliści w Sejmie
WYDARZENIA - Fotokronika
czwartek, 23 stycznia 2014 15:54

wycieczkasejmschodyJak pracuje Sejm RP, gdzie odbywają się komisje sejmowe, jak wygląda praca marszałka i jego zastępców, gdzie posłowie śpią, gdzie i… co jedzą, jak wyglądają sejmowe kuluary – to tylko kilka z wielu zagadnień, które pojawiły się podczas wyjazdu grupy gimnazjalistów z powiatu brzeskiego, do Sejm RP. To laureaci konkursu wiedzy o polskim parlamentaryzmie. Nagrodą była wycieczka, ufundowana przez posła na Sejm RP. Edwarda Czesaka. – Poziom wiedzy gimnazjalistów był naprawdę spory. Przyznam, że na niektóre pytania sam nie znałem odpowiedzi – mówił podczas spotkania w gabinecie wicemarszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego, poseł Czesak. Nawet tak doświadczony parlamentarzysta jak Marek Kuchciński nie wiedział ilu członków liczy Straż Marszałkowska. Kiedy uczniowie mówili, że 150, wicemarszałek trafnie zauważył. – Człowiek uczy się przez całe życie, macie tego najlepszy teraz dowód. Od dzisiaj będą pamiętał: 150 – mówił wicemarszałek Marek Kuchciński.

Laureaci pierwszego, powiatowego konkursu wiedzy o polskim parlamentaryzmie, który został zorganizowany przez Gimnazjum z Uszwi, w gminie Gnojnik, w nagrodę pojechali do Sejmu RP. Przy okazji zwiedzili warszawskie łazienki, starówkę, podziwiali Pałac Kultury i Nauki oraz zabudowę centrum miasta. Nagrodę dla trzynastoroga gimnazjalistów i pięciu opiekunów ufundował poseł na Sejm RP, Edward Czesak. Przypomnijmy, że jego organizatorem była Dorota Mucha, polonistka z Gimnazjum w Uszwi. Uczestnicy eskapady mieli niepowtarzalna okazję podpatrzeć obrady Parlamentu, zajrzeć w kuluary sejmu, zwiedzili salą kolumnową, sale w których odbywają się posiedzenia komisji, byli także na galerii obrad Sejmu RP, przeszli podziemiami do hotelu poselskiego. Nie zabrakło odwiedzin w gabinecie wicemarszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego, który pokazał im swój pokój, opowiadał o pracy prezydium Parlamentu. Były upominki i potężny „kosz” cukierków. – Znam Brzesko i okolice. Byłem tam kilka razy. Naprawdę mieszkacie w cudownej okolicy – mówił wicemarszałek. Marek Kuchciński zapowiedział, że odwiedzi Brzesko i Uszew. Poseł Edward Czesak ufundował uczestnikom wycieczki także obiad w jednej z najpopularniejszych w Polsce restauracji, sejmowej Hawełce.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

– Mam nadzieję, że takie wyjazdy to dobry pomysł na promowanie postaw propaństwowych, prospołecznych, ale także patriotycznych. Może ktoś z was, za kilkanaście lat, zasiądzie w tych ławach – mówił do młodzieży poseł Czesak. Dorota Mucha dziękowała w imieniu organizatorów i uczestników konkursu. – Uczniowie napracowali się nad zdobyciem wiedzy, ale nagroda jest wspaniała – mówiła.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .