Brzesko: Do miasta dotarli trzej królowie
WYDARZENIA - Fotokronika
wtorek, 07 stycznia 2014 18:14

PTR_0349Kacper, Melchior i Baltazar, trzej mędrcy, zwani także trzema królami, dotarli do Brzeska. Pochód z ich udziałem przeszedł ulicami miasta. Uczestnicy dotarli na Rynek, gdzie oddali pokłon narodzonemu Chrystusowi. Brzesko, jako jedno z pierwszych miast w Małopolsce przyłączyło się do akcji organizowania z okazji Święta Trzech Króli (Objawienia Pańskiego), barwnego pochodu. To wspólny pomysł magistratu i tutejszych parafii. Barwne widowisko przyciągnęło tłumy. Pogoda oczywiście sprzyjała organizatorom. Najwięcej radości mieli najmłodsi.

 

Uczestnicy pochodu zebrali się na placu Kazimierza Wielkiego, stąd przeszli ulicami Uczestników Ruchu Oporu, Żwirki i Wigury, Głowackiego. Dodajmy, że w tym czasie ruch został wstrzymany. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy oraz policjanci. Sam pochód zakończył się na miejscowym Rynku. – Cieszy mnie ogromna rzesza uczestników. Tego typu spotkania mają z jednej strony walor integracyjny, z drugiej są formą oddania czci narodzonemu Jezuskowi. Polska wyrosła na tradycji chrześcijańskiej, naszych korzeni nie wolno się nam wstydzić. Boże Narodzenie to okres szczególny w kalendarzu polskich rodzin. Trzech Króli kończy w jakimś sensie ten czas bożonarodzeniowy – mówił naszej redakcji burmistrz Grzegorz Wawryka.

Objawienie Pańskie – Święto Trzech Króli należy do pierwszych świąt, które uświęcił Kościół. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa święto to wyznaczało początek roku liturgicznego. Dopiero potem rok liturgiczny zaczął rozpoczynać moment narodzin Jezusa. Dodajmy, że Święto Trzech Króli ma swoją symbolikę. Jak tłumaczy jeden z teologów: jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle (stąd się wzięło późniejsze przedstawienie Mędrców jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z Mędrców jest czarnoskóry. Pochody trzech króli były popularne w Polsce w okresie międzywojennym. Dzisiaj do tej tradycji wraca coraz więcej miasta polskich. Dodajmy, że w diecezji tarnowskiej przybywa miejscowości, w których odbyły się pochody Trzech Króli. Dzisiaj, 6 stycznia przeszły ulicami Tarnowa, Nowego Sącza, Krynicy, Brzeska, Dębicy, Pleśnej i Zgłobic.

[pr]


Komentarze (6)

Pseudonim : olga 07 styczeń 2014 17:59
chyba trochę łyso tym którzy mówili, że to spęd - ludzie przyszli sami z dziećmi. Impreza bardzo dobra - taka mała uwaga tylko na przyszłość..proszę pomyśleć o jakimś podeście na Rynku dla występujących
Pseudonim : ... 07 styczeń 2014 18:51
Pogoda dopisała, super było.
Pseudonim : Predator 07 styczeń 2014 19:42
Przepraszam Olgo, ale ja nie słyszałem takich opinii, więc nie wiem w jakich TY towarzystwie się obracasz. Impreza chyba zbyt krótka i powinna być kontynuowana ze względu na piękną pogodę. Nie zauważyłem też większego zaangażowania brzeskich księży.
Pseudonim : lol 07 styczeń 2014 21:49
Bo nie czytacie tych bredni na forach brzeskich o księżach i władzy. Dlatego sie odechciewa cokolwiek robić. Ale mam nadzieję że tym krzykaczom łyso było chociaż trochę, że mimo ich nienawistnych wpisów dopisali ludzie. Hej!
Pseudonim : sss 08 styczeń 2014 00:15
Spoko w Brzesku księża przeszkadzają tym, którzy za wzór do naśladowania mają Krzysztofa Bęgowskiego, który obecnie jest Anią Grodzką.
Pseudonim : szara 08 styczeń 2014 23:53
o jestem na zdjęciu hehehe

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .