Reklama
Kąty: Generał patronem szkoły
WYDARZENIA - Iwkowa
sobota, 09 listopada 2013 00:00

Generał Marcin Kątski został patronem Szkoły Podstawowej w Katach, w gminie Iwkowa. To jedna z najbarwniejszych postaci Polski z przełomu XVII i XVIII stulecia. Urodził się w Kątach, niewiele osób pewno wie, ale był nawet kandydatem do korony polskiej, po śmierci Jana III Sobieskiego, jego nazwisko przejawiało się w gronie kandydatów tak zwanego stronnictwa militarystów. Nadanie szkole imienia poprzedziła msza w intencji patrona i lokalnej społeczności, którą odprawił biskup tarnowski,. Andrzej Jeż.

 

Hierarcha nawiązał do postaci generała, mówił że lokalne społeczności powinny mieć wzory godne do naśladowania. Po nabożeństwie ordynariusz diecezji tarnowskiej poświęcił pamiątkowy obelisk. Nie zabrakło programu artystycznego oraz tortu o zakzji 110 rocznicy powstania szkoły. Generał Marcin Kazimierz Kątski żył w latach 1635 – 1710. Studiował w Akademii Krakowskiej, a potem wParyżu. Na koszt Jana Kazimierza w latach 1653-1657 poznawał sztukę wojenną we Francji, służąc w wojsku francuskim. W 1666 roku został pułkownikiem artylerii, generałem artylerii koronnej w 1667 roku, czyli w wieku 32 lat. W 1669 roku w obronie własnej zabił, w pojedynku, Jana Karola Fredrę, starostę krośnieńskiego. Brał udział we wszystkich kampaniach Jana Sobieskiego, walnie przyczyniając się do jego sukcesów, m.in. pod Chocimiem, Żórawnem, Wiedniem i Parkanami. Był też podstolim podolskim, pełnił funkcję stolnika przemyskiego, starosty przemyskiego, starosty podolskiego, kasztelana lwowskiego, wielkorządcy krakowskiego, wojewody kijowskiego, wojewody krakowskiego oraz kasztelana krakowskiego. Był jednym z twórców polskiego wojska – artylerii.

[pr]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .