Region: Będzie nowa strażnica
WYDARZENIA - Region Dąbrowski
piątek, 01 lutego 2013 00:57

strazdabrowaWiele wskazuje na to, że po latach oczekiwań Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, będzie miała swoją nową siedzibę. Na razie jest stosowna dokumentacja techniczna i pozwolenia oraz – co bodaj najważniejsze – obietnica sfinansowania inwestycji przez rząd. O potrzebie budowy strażnicy dla zawodowców z Dąbrowy Tarnowskiej, mówiło się od wielu już lat. Po raz pierwszy koncepcja wzniesienia nowych obiektów pojawiła się w czasach istnienia świętej pamięci województwa tarnowskiego. Przez wiele lat na przeszkodzie stały pieniądze, a dokładnie ujmując ich brak. Obecne władze powiatu dąbrowskiego za „ambit” postawiły sobie wybudowanie obiektu. Od dwóch lat starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski zabiega gdzie się tylko da, by środki na ten cel znalazły się w budżecie państwa.

 

- Obecna siedziba dąbrowskiej straży pożarnej jest niewystarczająca do aktualnych potrzeb wynikających z charakteru naszego regionu. Brakuje magazynu przeciwpowodziowego, który jest niezwykle przydatny przy występujących coraz częściej w naszym regionie powodzi. Nowy projekt strażnicy obejmuje właśnie budowę magazynu przeciwpowodziowego – tłumaczy nam włodarz powiatu.

Koncepcja budowy nowej strażnicy zakłada, że obiekt będzie się składał z części socjalnej dla strażaków systemu zmianowego oraz części administracyjno – biurowej. Ponadto w skład całego kompleksu wejdą garaże z pomieszczeniami magazynowymi. Będzie również wiata magazynowa, plac manewrowy połączony z placem do ćwiczeń, parking na 21 miejsc parkingowych. Na obiekcie znajdzie się również wspinalnia z bieżnią i boisko do gier zespołowych o wymiarach 24 x 12m. - Chcemy, aby nowy obiekt strażnicy zapewnił prawidłowe funkcjonowanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej – mówi Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski.

Strażacy zapewniają, że nowa strażnica będzie spełniała wszystkie warunki jednostki ratowniczo – gaśniczej oraz stanowiska kierowania i przyjmowania zgłoszeń o zdarzeniach z możliwością przekierowywania do właściwych służb jak Policja czy Pogotowie Ratunkowe. - Będzie pełniła jeszcze inne funkcje a mianowicie ułatwi organizowanie szkoleń i ćwiczeń a także doskonalenie zawodowe strażaków i członków ochotniczych straży pożarnych czy ewentualnych spotkań roboczych Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – mówi Adam Rzemiński Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Komendant dodaje, że magazyn przeciwpowodziowy będzie służył przechowywaniu zapasów oraz rezerw sprzętu i materiałów niezbędnych dla potrzeb ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej.

Wykonanie dokumentacji, którą sfinansował powiat, kosztowało 130 tysięcy złotych. Powiat zabiega o środki na budowę obiektu. Komendant wojewódzki państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, brygadier (generał pożarnictwa) Andrzej Mróz podkreśla, że inwestycja ta została zapisana w planie inwestycji Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie. I chociaż obiekt dla tutejszych fajermanów jest na trzecim miejscu w kolejności, jest szansa, że za dwa lata wejdzie do realizacji. Pomoc obiecali poseł Andrzej sztorc z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela. Natomiast na forum rządowym ma lobbować minister Władysław Kosiniak – Kamysz.

[pr]


Komentarze (1)

Pseudonim : rf 02 luty 2013 15:24
a dlaczego uchicla sprawa brzeskiej straznicy?

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

zuzia2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .