Hucuły: miłość na całe życie
WYDARZENIA - Iwkowa
sobota, 16 lipca 2011 17:00

Od lat Małopolska i Podkarpacie postrzegane są w Polsce, jako region, w którym hoduje się najwięcej koni. – Od jakiegoś czasu modnym koniem hodowlanym stał się koń huculski, mówi Andrzej Goraus. To wieloletni szef tarnowskiej Stadniny Koni i wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Koni Huculskich. Miłość do koni to miłość na całe życie. Andrzej Goraus wspomina, że konie zafascynowały go już w dzieciństwie. I pewno to sprawiło, że swoje życie związał z tymi końmi. Od lat prowadzi także (z rodziną) Gospodarstwa w Woli Radłowskiej. To gospodarstwo funkcjonuje od 1995 r. , wtedy też zostały zakupione tu pierwsze konie. Gospodarstwo zajmuję się hodowlą koni rasy huculskiej i od niedawna koni rasy szlachetnej półkrwi. - Otoczone jest od strony południowo-zachodniej puszczą radłowską. Różnorodność środowisk przyrodniczych sprzyja występowaniu rzadkich gatunków flory i fauny. Duże połacie leśne i obecność zbiorników wodnych przyciągają zarówno myśliwych, wędkarzy jak i grzybiarzy i ludzi pragnących odpocząć z dala od miasta. Na terenie gminy Radłów stwierdzono istnienie ponad 100 gatunków ptaków, w tym wiele chronionych – mówią jego właściciele.

Andrzej Gorasu działa także w Polskim Związku Hodowców Konia Huculskiego. Prezesem tej organizacji jest znany przedsiębiorca, Wojciech Krzyżak, natomiast Vice d/s hodowlanych Andrzej Goraus, a Vice d/s zawodów i czempionatów Krzysztof Chomicz. Skarbnik organizacji to Andrzej Pelc, Sekretarz Agnieszka Sojka, Członek d/s programowych Włodzimierz Kario, Członek d/s kontaktów Barbara Jaklińska. Podczas ostatniego zjazdu została także powołana Komisja rewizyjna w składzie: Janusz Szot, Stanisław Ciuba , Mieczysław Janczyk. Przez wiele lat na czele zarządu firmy Stado Ogierów w Klikowej stał Andrzej Goraus. Stado Ogierów Klikowa należy do najmłodszych w kraju, bo zostało założone w 1955 roku, kiedy zabudowania źrebięciarni przerobiono i zaadaptowano dla jego potrzeb. Przedsiębiorstwo powstało decyzją Ministerstwa Rolnictwa, częściowo na bazie zlikwidowanego wtedy Stada Ogierów w Drogomyślu w powiecie cieszyńskim, po którym przejęto konie i teren oraz zatrudniono część ludzi.

Działalność tarnowskiego Stada Ogierów Klikowa nie ogranicza się jedynie do hodowli koni. Prowadzona jest tu także ważna i ceniona w regionie działalność usługowa i promocyjna, organizowane są imprezy ogólnokrajowe i regionalne, takie jak: Zawody Konne, Tarnowska Parada Konna, Tabor Pamięci, Wystawa Rolnicza. To z inicjatywy Andrzeja Gorusa organizowane są także imprezy usługowe: imprezy rekreacyjne: ogniska, kominki połączone z jazdą zaprzęgami i wierzchem, zimą kuligi oraz imprezy okolicznościowe: śluby, promocje, spotkania towarzyskie (z wykorzystaniem zaprzęgów wielokonnych i bryczek).

Niedawno hodowcy koni huculskich przekazali rocznego konia o imieniu Lemon z Bacówki w Iwkowej franciszkanom z pustelni na Świętej Górze Polanowskiej (powiat koszaliński). Akcja odbyła się pod patronatem marszałka województwa małopolskiego. Był to doskonały sposób na promocję Małopolski, a zarazem koni huculskich, stanowiących znak rozpoznawczy regionu. Dodajmy, ze z tej samej hodowli w Iwkowej pochodzą dwa hucuły, przekazane 4 lutego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego goszczącemu w Polsce prezydentowi Ukrainy, Wiktorowi Janukowyczowi. W przekazaniu koni uczestniczyli małopolscy hodowcy: Magdalena Szot - właściciel konia oraz Wojciech Krzyżak i Andrzej Goraus, przedstawiciele Związku Hodowców Konia Huculskiego w Polsce.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .